• Milli Siber Güvenlik Çözümü
  • 444 5 773

Ahtapot Hakkında

NEDİR?

Siber güvenlik önlemlerinin başarıya ulaşabilmesi için uyulması gereken önemli kurallardan biri, bilişim sisitemi içinde yer alması gereken tüm siber güvenlik bileşenlerinin sisteme dahil edilmesidir.

"Derinlemesine savunma" ya da "çok katlı savunma" olarak Türkçeleştirebileceğimiz "defense in depth" , bir kurumda/firmada bilgi güvenliğinin sağlanması amacıyla birden çok güvenlik önleminin koordineli olarak kullanılmasıdır. Derinlemesine savunma, saldırganların başarıya ulaşması olasılığını en aza indirir. Saldırgan amacına ulaşmak için gittiği yolda bir güvenlik önlemini atlattığında bir başkası ile karşılaşacak, bu da en azından saldırganın işini zorlaştıracak ve amacına ulaşması için geçen süreyi artıracaktır.

NASIL ÇALIŞIR?

Derinlemesine savunma için ihtiyaç duyulan siber güvenlik bileşenlerinin entegre edildiği bir sistemdir. Ahtapot, şu özellikleri taşır;

  • - İşletim Sistemi Pardus'tur; bu sayede siber güvenlik bileşenlerinde de açık kaynak kodlu milli işletim sistemi dağıtımı kullanılmaktadır.
  • - Açık kaynak kodlu bileşenlerden oluşur; bu sayede denetleyemediğimiz, kimlerle hangi bilgileri paylaştığını bilemeyeceğimiz sistemlerden uzak durulur.
  • - Ahtapot; kurulumların, yapılandırmaların ve güncellemelerin kolaylaştırılması için bir merkezi yönetim sistemi barındırır.
  • - Türkçe ve kolay anlaşılır kurulum ve kullanım kılavuzlarına sahiptir.

ARTILARI VE KATKILARI NELERDİR?

  • - Açık Kaynak Kodlu bileşenler kullanılmaktadır; bu sayede denetlenemeyen ve arka kapı bulundurması muhtemel olan, bununla birlikte pahalı olan siber güvenlik çözümlerine bağımlılığı azaltmaktadır.
  • - Türkçe ve kolay anlaşılır kurulum ve kullanım dökümanları ile, bileşenlerin kullanılması için gerekli bilgi birikiminin ve destek ihtiyacının azaltılması sağlanmaktadır.
  • - Merkezi yönetim sistemi ile, bilişim sisteminin farklı noktalarında dağıtık olarak yerleştirilecek siber güvenlik çözümlerinin yönetimi ve yapılandırılmasını kolaylaştırmaktadır.

HEDEF KİTLESİ KİMLERDİR?

Başta kamu kurumları olmak üzere orta ve büyük ölçekli bilgi sistemlerine sahip tüm yerli kurum ve kuruluşlar, projenin hedef kitlesini oluşturur.

DAHA FAZLA BİLGİ?

Ahtapot hakkında daha fazla bilgi almak için, bizimle iletişime geçin!

İLETİŞİM